Ваксината срещу COVID – 19 от правна гледна точка
Съдържание
ToggleШироко обсъжданата ваксина срещу коронавирус е обект на множество конспиративни теории, вкл. и че е задължителна към настоящия момент – обстоятелство, което противоречи на обективната истина. По отношение на ваксините, правото има своята гледна точка и подробно урежда правилата за тяхното приложение.
Задължително ли е поставянето на ваксина срещу коронавирус?
В общественото пространство се разпространява погрешната информация, че поставяната на този етап ваксина срещу коронавирус е задължителна.
Към настоящия момент, задължителните ваксини са 11 вида и те са срещу:
1. туберкулоза;
2. дифтерия;
3. тетанус;
4. коклюш;
5. полиомиелит;
6. морбили;
7. епидемичен паротит;
8. рубеола;
9. вирусен хепатит тип Б;
10, хемофилус инфлуенце тип Б (ХИБ);
11. пневмококови инфекции.
Министърът на здравеопазването, обаче, има правомощията да включи и поставянето на ваксина срещу коронавирус в списъка на задължителните ваксини.
Има ли достатъчно информация относно прилаганата в момента ваксина срещу коронавирус на Пфайзер и Бионтех?
Информацията относно състава, приложението, противопоказанията и етапите на проучванията на ваксината „Comirnaty“ на Pfizer и BioNTech е публично достъпна на страницата на Министерството на здравеопазването, като всеки гражданин може да се запознае с нейните характеристики.
Имаме ли право на защита, в случай че наличието на приложена ваксина срещу коронавирус стане задължително при пътуване?
Въвеждането на изискване за наличие на поставена ваксина срещу коронавирус при пътуване/преминаване на граници би могло да доведе до ограничаване правото на свободно движение по смисъла на правото на Европейския съюз и на Европейската конвенция за защита правата на човека.
Важно е да се има предвид, обаче, че това право не е абсолютно. Както според правото на Европейския съюз, така и според правото на Конвенцията, то подлежи на ограничения, основани на съображения във връзка с общественото здраве.
Редът за защита е съдебен в случаите, в които ограниченията са наложени от държави – членки на Европейския съюз или на Съвета на Европа.
Когато ограниченията са наложени от субекти на частното право, напр. авиокомпании/работодатели, чиито условия за пътуване/постъпване на работа са наличие на поставена ваксина срещу коронавирус, те нямат задължение за осигуряване спазването на правото на свободно движение.
Въпреки всичко, обаче, защита би могла да се търси на база на твърдение за осъществена дискриминация по признак „лично положение“ (непоставена ваксина срещу коронавирус). Тук следва отново да се има предвид, че преценката за законосъобразността на подобно изискване ще се прави при анализиране на баланса между личния и обществения интерес.
В заключение
Изброените по – горе предположения за възможностите за въвеждане на задължително приложение на ваксина срещу коронавирус са хипотетични, съответно потенциалната незаконосъобразност на дадени мерки и действия ще може да се преценява едва след като такива бъдат предприети и за всяка конкретна мярка и/или действие.
Към настоящия момент, прилагането на ваксина срещу коронавирус се извършва на фази, определени от министъра на здравеопазването, в които са включени определени групи, намиращи се във висок епидемичен риск. Това са:
Фаза I: Медицински персонал на лечебни заведения за извънболнична и болнична помощ, медицински специалисти по здравни грижи, лекари по дентална медицина, фармацевти, помощник фармацевти и друг помощен персонал.
Фаза II: Потребители и персонал на социални институции, педагогически специалисти и персонал на ферми за отглеждане на норки.
Фаза III: Служители, участващи в поддържане на функционирането на основни за обществения живот дейности.
Фаза IV: Възрастни хора на и над 65-годишна възрасти и лица с придружаващи хронични заболявания поради по-тежкото протичане на заболяването и по-високият риск от развитие на усложнения и смъртен изход, в т.ч. имунокомпроментирани или лица с вторични имунни дефицити.
Фаза V: Уязвими групи от населението поради високия епидемиологичен риск от инфектиране, свързан с условията и начина им на живот.
Едва след успешното и пълно провеждане на изброените фази, ще бъде възможно да се премине към поставяне на ваксина срещу коронавирус на всеки български гражданин, който не е част от горните групи, като към настоящия момент няма достоверна информация, че това ще бъде задължително.
Във видеото по – долу ще откриете подробен коментар на адв. Силвия Петкова в предаването „Делници“ относно гледната точка на правото по отношение на поставянето на ваксина срещу коронавирус.
Още интересни коментари на адв. Силвия Петкова, можете да намерите в секцията „Медии“.
Още интересни теми, свързани със защитата на гражданите срещу незаконосъобразни действия на държавни органи, можете да намерите в секцията „Административно право“.
Адвокатска кантора „Петкова“ предоставя специализирана правна помощ и защита по дела, свързани с институционален произвол.