Документна измама. Обвинение и защита
Престъплението „документна измама“ е особен вид престъпно посегателство против чуждата собственост, доколкото включва два акта – използване на документ с невярно съдържание/неистински или преправен документ и въвеждане или поддържане на заблуждение у някое лице, че този документ представлява правно основание да получи движимо или недвижимо имущество.
Кога е налице документна измама?
За да бъде повдигнато обвинение, респ. да бъде постановена осъдителна присъда за документна измама е необходимо едновременно да са налице две предпоставки:
- едно лице да използва документ с невярно съдържание/неистински или преправен документ, знаейки че се касае за такъв документ;
- въз основа на него да е получил без правно основание чуждо движимо или недвижимо имущество с намерение да го присвои.
Лицето Х представя пред нотариус удостоверение за наследници, в което е вписан като единствен наследник на наследодател, оставил след смъртта си няколко недвижими имоти на голяма стойност. Лицето Х не е единствен наследник или не е наследник въобще, т.е. удостоверението за наследници е с невярно съдържание. Съзнавайки този факт и желаейки да присвои имотите, лицето Х представя документа пред нотариуса, като чрез това свое действие го въвежда в заблуждение, че е техен правоимащ собственик и има право на негово име да бъде издаден нотариален акт за тях. Документът е изготвен от лицето У, което е получило определена сума пари от лицето Х за „услугата“.
Наказания и защита при обвинение за документна измама
Законодателят приема, че осъществяването на документна измама е тежко престъпление, поради което предвижда лишаване от свобода от две до осем години. Наказанието е еднакво както за лицето, използвало документа, така и за това, което го е съставило.
Фактът, че се касае за тежко престъпление означава, че участието на адвокат по наказателно право е задължително по закон. Обвиняемият/подсъдимият може да упълномощи адвокат по свой избор, а в противен случай ще му бъде назначен служебен такъв.
Така определения размер на наказанието означава, че не е възможно, при постановяване на осъдителна присъда, осъденият да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, нито определеното наказание „лишаване от свобода“ може да бъде заменено с пробация. Възможно е обаче, при определени предпоставки да се постигне условно осъждане, т.е. изпълнението на наложеното наказание „лишаване от свобода“ да бъде отложено за определен от съда срок. Възможен по – благоприятен изход при произнасяне на осъдителна присъда е и постановяване на наказание под най – ниския предел при наличие на многобройни или изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства. Тези възможности се преценяват с оглед фактите, обстоятелствата и доказателствата по всеки конкретен случай.
Имуществото е в големи размери, когато паричната му равностойност надвишава 70 пъти размера на минималната работна заплата, предвидена за страната към момента на извършване на деянието.
Случаят представлява опасен рецидив в две хипотези:
- когато деецът извърши престъплението след като е бил осъждан да изтърпи ефективно наказание „лишаване от свобода“ не по – малко от една година за извършено престъпление, което се наказва с пет или повече години затвор
-
когато деецът извърши престъплението след като е бил осъждан два или повече пъти на лишаване от свобода за умишлени престъпления от общ характер и поне едно от наказанията е изтърпял ефективно.
Документна измама в особено големи размери е налице, когато стойността на присвоеното имущество надвишава 140 пъти размера на минималната работна заплата, предвидена за страната към момента на извършване на деянието.
Деянието съставлява особено тежък случай, когато настъпилите вредни последици за значително по – сериозни, отколкото при обикновения случай на това престъпление.
Практиката показва, че почти винаги, когато се установи вреда в особено големи размери, обвинението се повдига и за това, че случаят е едновременно с това особено тежък.
Маловажен случай е налице тогава, когато с оглед липсата на вредни последици или тяхната явна незначителност, деянието и/или деецът представляват по – ниска по степен обществена опасност спрямо обикновения случай на документна измама.
За контакт
работно време: от понеделник до петък от 10:00 до 18:00 ч.
адрес: гр. София, ул. „Три уши“ № 2, ет. 3
тел. 0885 47 77 57
email: office@petkovalegal.com
или
Консултации и поемане на представителство се осъществяват само с предварително записан час.
Адвокатите от кантората предоставят правна помощ на територията на Република България и Република Турция.