Еднолично адвокатско дружество "Силвия Петкова" разполага с екип от млади, амбициозни и същевременно опитни специалисти в предлаганите сфери на дейност, работещи при спазване на доверие, лоялност, ерудация и персонално внимание към всеки клиент. Ние използваме всички законоустановени средства, за да защитим в максимална степен правата и интересите на нашите доверители.

Copyright 2023 Petkova Legal.

 

Домашното насилие като престъпление. Защита

Еднолично адвокатско дружество "Силвия Петкова" > Наказателно право  > Домашното насилие като престъпление. Защита

Домашното насилие като престъпление. Защита

Домашното насилие като престъпление

Домашното насилие вече е престъпление, след като през 2019 г. бяха приети промени в Наказателния кодекс, с които се въведоха по – тежки наказания за някои деяния, когато са извършени в условията на домашно насилие.

Домашното насилие като престъпление е уредено в следните случаи:
1/ убийство при условията на домашно насилие
2/ лека, средна или тежка телесна повреда в условията на домашно насилие
3/ отвличане в условията на домашно насилие
4/ противозаконно лишаване от свобода в условията на домашно насилие
5/ закана с престъпление в условията на домашно насилие
6/ следене в условията на домашно насилие.

Домашното насилие като престъпление може да бъде извършено от лице, което спрямо жертвата се явява неин възходящ (майка/баща/баба/дядо), низходящ (син/дъщеря/внук/внучка), съпруг или бивш съпруг, лице, от което има дете, лице, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство, или лице, с което живеят или е живяло в едно домакинство. Във всички случаи, домашното насилие като престъпление се преследва чрез прокуратурата.

Домашното насилие като престъпление – убийство и телесна повреда

Домашното насилие като престъпление – убийство е извършено, когато едно лице умишлено умъртви свой възходящ (майка/баща/баба/дядо), низходящ (син/дъщеря/внук/внучка), съпруг или бивш съпруг, лице, от което има дете, лице, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство, или лице, с което живеят или е живяло в едно домакинство.

Наказанието за това деяние е изключително тежко: лишаване от свобода от петнадесет до двадесет години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна. Наследниците на убития/убитата имат право на „кръвнина“ – обезщетение за причинените страдания, вследствие на загубата на близък човек.

При убийството в условията на домашно насилие постигането на условно осъждане е практически невъзможно. Това означава, че при извършване на такова престъпление, наказанието се изпълнява ефективно в затвор, като режимът може да е строг или специален в зависимост от това дали се налага наказание лишаване от свобода или доживотен затвор, или доживотен затвор без замяна.

Домашното насилие като престъпление – телесна повреда е налице в следните случаи:
1/ Когато е причинена лека телесна повреда: временно разстройство на здравето, неопасно за живота или болка и страдание.

Предвиденото в закона наказание е лишаване от свобода до три години, ако е причинено временно разстройство на здравето, неопасно за живота. В този случай е възможно условно осъждане, ако извършителят е неосъждан, както и замяна на наказанието лишаване от свобода с пробация, ако са налице множество или изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства, както и когато извършителят сключи споразумение с прокуратурата. Възможно е също, ако извършителят не е осъждан, да му бъде наложено единствено административно наказание.

В случаите, в които са причинени болка и страдание, наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация. Ако извършителят е неосъждан, възможно е той да бъде условно осъден, както и е възможно да се наложи единствено административно наказание.

И при двата вида лека телесна повреда, ефективно лишаване от свобода в затвор е възможно само, ако извършителят е вече осъждан на наказание лишаване от свобода.

2/ Когато е причинена средна телесна повреда: трайно отслабване на зрението или слуха; трайно затрудняване на речта, на движението на крайниците, снагата или врата, на функциите на половите органи без причиняване на детеродна неспособност; счупване на челюст или избиване на зъби, без които се затруднява дъвченето или говоренето; обезобразяване на лицето или на други части от тялото; постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота, или разстройство на здравето, временно опасно за живота; наранявания, които проникват в черепната, гръдната и коремната кухина.

В този случай, предвиденото в закона наказание е лишаване от свобода от две до десет години. Когато е причинена средна телесна повреда в условията на домашно насилие не е възможно налагането на административно наказание, нито се допуска замяна на лишаването от свобода с пробация. Възможно е единствено съдът да постанови условно осъждане, ако наложи наказание до три години лишаване от свобода.

3/ Когато е причинена тежка телесна повреда: продължително разстройство на съзнанието; постоянна слепота с едното или с двете очи; постоянна глухота; загуба на речта; детеродна неспособност; обезобразяване, което причинява завинаги разстройство на речта или на сетивен орган; загуба на единия бъбрек, слезката или на крило на белия дроб; загуба или осакатяване на крак или ръка; постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота.

В този случай, предвиденото в закона наказание е лишаване от свобода от три до петнадесет години. Подобно на причиняването на средна телесна повреда и тук е невъзможно налагането на административно наказание, както и е невъзможно да се замени лишаването от свобода с пробация. Условно осъждане се допуска единствено, ако съдът в конкретния случай наложи минималния размер на предвиденото наказание.

ВАЖНО! Ако сте жертва на домашното насилие като престъпление – телесна повреда, необходимо е незабавно след нанасянето ѝ да посетите най = близката съдебна медицина за установяване на причинените телесни увреждания. В случай че във Вашия град няма съдебна медицина, освидетелстването може да стане и в спешния център на местното лечебно заведение, а въз основа на издадените от спешния център документи съдебно – медицинско удостоверение може да бъде издадено и впоследствие.

Какъв е видът на телесната повреда се преценява от прокурора при повдигането на обвинението въз основа на съдебно – медицинското удостоверение, представено от жертвата, както и въз основа на съдебно – медицинска експертиза, която установява вида и степента на нараняванията, както и техният медико – биологичен признак.

Домашното насилие като престъпление – отвличане и противозаконно лишаване от свобода

Отвличането и противозаконното лишаване от свобода разкриват съществени сходства, но съставляват различни престъпления.

Домашното насилие като престъпление – отвличане е налице, когато извършителят принудително (против волята ѝ) премести жертвата от едно място на друго. Предвиденото в закона наказание е от три до десет години лишаване от свобода. В този случай не е възможно извършителят да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, нито е възможно наказанието лишаване от свобода да се замени с пробация. Възможно е единствено деецът да бъде осъден условно, но само, ако в конретния случай съдът наложи минималния размер на предвиденото наказание. Във всички случаи, в които по конкретното наказателно дело бъде наложено наказание над 3 години лишаване от свобода (вкл. 3 години и 1 ден), наказанието следва да се изтърпи ефективно в затвор.

Домашното насилие като престъпление – противозаконно лишаване от свобода е налице, когато възможността на жертвата свободно да се движи в пространството е ограничена против волята ѝ от страна на извършителя. Предвиденото в закона наказание е от три до десет години.

Домашното насилие като престъпление – закана с престъпление

Заканата представлява проявено или заявено намерение да се извърши престъпление. Така, например, закана с престъпление, е налице, когато извършителят заплаши жертвата с побой или с убийство. За да бъде престъпна, заканата трябва да е от такова естество, че да предизвика основателен страх за осъществяването ѝ. Най – често, подобни закани се считат за престъпни, когато са отправени лично в присъствието на жертвата и са придружени или предшествани от някаква форма на физическо насилие. Не е невъзможно, обаче, такава закана да бъде приета за престъпна и когато е отправена, например, по телефон или чрез съобщение в социални медии или мобилни приложения.

Така или иначе, преценката за това дали е налице престъпление или не, се прави за всеки конкретен случай.

Домашното насилие като престъпление – закана се наказва с лишаване от свобода до шест години.  В този случай не е възможно освобождаването от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Възможно е, обаче, лишаването от свобода да се замени с пробация при множество или изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства или при споразумение на извършителя с прокуратурата. Домашното насилие като престъпление е възможно да се накаже и с условно осъждане, ако в конкретния случай съдът наложи на неосъждан извършител наказание не повече от три години лишаване от свобода.

Домашното насилие като престъпление – следене

Домашното насилие като престъпление – следене е налице, когато извършителят осъществява поведение със заплашителен характер срещу конкретно лице, което може да се изразява в преследване на другото лице, показване на другото лице, че е наблюдавано, навлизане в нежелана комуникация с него чрез всички възможни средства за комуникация.

За да е налице престъпление, следенето трябва да е от такова естество, че да предизвиква основателен страх за живота или здравето на жертвата, или за живота или здравето на нейни близки. Подобно на заканата с престъпление, домашното насилие като престъпление – следене най – често е придружено или предшествано от някакви форми на физическо насилие.

В тези случаи законът предвижда наказание лишаване от свобода до пет години. Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание не се допуска. Възможно е условно осъждане, ако съдът в конкретния случай наложи наказание лишаване от свобода до три години. Възможно е, обаче, наложеното наказание лишаване от свобода да се замени с пробация при наличие на множество или изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства, или ако извършителят сключи споразумение с прокуратурата.

ВАЖНО! Като изключително смекчаващо отговорността обстоятелство могат да се счетат болестните проявления на ревността. Обикновената ревност, която няма болестна основа, не представлява такова обстоятелство. Дали се касае за болестна ревност се преценява за всеки конкретен случай от експерт – психиатър. 

ВАЖНО! Всяко наказателно дело разкрива специфични особености. Предоставянето на ефективна правна помощ и защита е възможно само след подробно запознаване с фактите и доказателствата по конкретния случай. Ако сте жертва на домашното насилие като престъпление или сте обвинен за извършване на престъпление в условията на домашно насилие, препоръчително е незабавно да се консултирате с опитен адвокат по наказателно право. 

_________________________________________________________
Още интересни теми, свързани с възможностите за защита при извършени престъпления, можете да откриете в секцията „Наказателно право“.

Еднолично адвокатско дружество „Силвия Петкова“ е специализирана наказателноправна кантора, разполагаща със специалисти с богат опит в сферата на защита при извършени престъпления в условията на домашно насилие.

Правни консултации се предоставят на място в кантората или по телефон само с предварително записан час.

За контакт:
работно време: от понеделник до петък от 10:00 до 18:00 ч.
тел. 0885 47 77 57
адрес: гр. София, ул. „Три уши“ № 2, ет. 3
email: office@petkovalegal.com

ИЛИ

No Comments

Leave a Comment