Еднолично адвокатско дружество "Силвия Петкова" разполага с екип от млади, амбициозни и същевременно опитни специалисти в предлаганите сфери на дейност, работещи при спазване на доверие, лоялност, ерудация и персонално внимание към всеки клиент. Ние използваме всички законоустановени средства, за да защитим в максимална степен правата и интересите на нашите доверители.

Copyright 2023 Petkova Legal.

 

Насилие над животно. Защита

Насилие над животно. Защита

Насилие над животно

Случаи на насилие над животно от практиката

Случай 1:

Лицата Х и У се занимавали с отглеждане и развъждане на кучета. Те провеждали ежедневни тренировки с кучетата, което включвало различни видове упражнения – разходки, тичане, натоварване с тежести, бягане на пътека – тренажор и др., с цел повишаване физическата издръжливост на животните. За всеки един от етапите на развитие на кучетата лицата съблюдавали режим на хранене и подпомагане на физиологията им с хранителни добавки. Тези действия не били самоцелни, а обуславяли постигането на високи резултати при боеве.

Лицето Х закупило съоръжение (ринг), оградено от дъски и застлано с мокет, към което имало прожектор, поставен на висока метална стойка. В това ограждение пускали кучета, които насъсквали към бой, и животните, обучени да проявяват агресия към себеподобните, се впускали в схватки. При тези боеве животните получавали различни по брой и тежест травми, които Х и У обработвали на място, защото поддържали оборудвана своеобразна манипулационна. Съдът ги осъжда за осъществено насилие над животно за това, че са отглеждали и тренирали животни за боеве.

Случай 2:

Лицето Х е застреляло с ловното си огнестрелно оръжие котката на лицето У, защото е умъртвила неговото животно. Лицето Х смята, че извършеното от него не е обществено опасно и не трябва да му бъде ангажирана наказателна отговорност. Съдът го осъжда за осъществяването на насилие над животно за това, че като е проявил жестокост към гръбначно животно, му е причинил противозаконно смърт.

В мотивите си съдът прави важното уточнение, че за да е налице крайна необходимост, която да изключи обществената опасност на деянието, а от там – и ангажирането на наказателна отговорност, не трябва самото отбягване от опасността да съставлява престъпление. В случая, причиняването на смъртта на животното е престъпление /тъй като е осъществено без законово основание/ и не е допустимо приложението на института на крайната необходимост.

Именно във връзка със зачестилите случаи на проявена жестокост към животни доведоха до изменения в Наказателния кодекс от 2023г. Увеличаването на размера на предвиденото наказание изключва възможността за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание „глоба“.

Насилие над животно. Защита 3

Кога осъществяването на насилие над животно е престъпление?

Понастоящем се предвижда наказание „лишаване от свобода“ от една до четири години и глоба от хиляда до пет хиляди лева за всеки, който, като прояви жестокост към гръбначно животно, му причини противозаконно смърт, тежко или трайно увреждане. Законът за биологичното разнообразие дава ясна представа за това кои животни са гръбначни. На практика, това са всички животни, без насекомите, раците, охлювите и др. безгръбначни.

Тук е важно да се уточни как се тълкува изразът „прояви жестокост“. За жестокост по смисъла на Закона за защита на животните се смята всяко действие или бездействие, което причинява продължително или повтарящо се страдание на животното, или увреждане на здравето му или стрес; изоставяне на животни; пускане на свобода на животни, които са отглеждани от хората, в случай, че предварително не са подготвени за оцеляване в естествена среда; отглеждане, използване и умъртвяване на кучета и котки за добиване на кожи и месо, за производство на храна, както и внасяне и изнасяне на кучешки и котешки кожи и месо и т.н.

Всяко увреждане, което не е съпътстващ резултат на позволено от закон умъртвяване на животно, представлява израз на насилие над животно и следва да се ангажира наказателна отговорност.

С измененията на Наказателния кодекс от 2023 г. се предвиди наказание „лишаване от свобода“ до шест години и „глоба“ от хиляда до десет хиляди лева за всеки, който организира или участва в провеждането на боеве с животни, отглежда, тренира или предоставя животни за боеве. Това изменение се наложи, доколкото именно тези дейности представляват особено тежка форма на насилие над животно.

Кога осъществяването на насилие над животно е административно нарушение?

Макар някои дейности, които причиняват смърт, тежко или трайно увреждане на животни, да не са престъпление по смисъла на закона, съществуват редица правила за защита, които забраняват, под страх от административно наказание, осъществяването на насилие над животно. Тяхното неспазване води до извършване на административно нарушение.

  • Законът за лова и опазване на дивеча предвижда наказание „глоба“ за всеки, който убие или улови дивеч, без да притежава редовно заверена членска карта и билет за лов, или с билет за лов и редовно заверена членска карта, но без разрешително за лов, или извън определените в него дата, място на ловуване, брой и вид дивеч. Глобата е в размер от 300 до 1000 лв. за дребен дивеч и от 2 000 до 5 000 лв за едър дивеч.
    • Ангажира се административнонаказателна отговорност и за всеки, който убие или улови дивеч в забранено за лов време, в забранено за лов място или със забранени средства или методи. Наказанието е „глоба“ в размер от 600 до 2 000 лв за дребен дивеч и от 1 000 лв до 10 000 лв за едър дивеч;
  • Съгласно Закона за рибарството и аквакултурите, който лови риба и други водни организми със забранени риболовни уреди, средства, принадлежности и приспособления, се наказва с глоба от 1000 до 2000 лв;
  • Законът за ветеринарномедицинската дейност регламентира наказание „глоба“ в размер 200 до 500 лв., а при повторно нарушение – от 500 до 1000 лв за всеки, който причини  страх, нараняване, болка, страдание, стрес или смърт на животни; използва животни за представления, водещи до болка, наранявания, увреждания на животното; връзва животни по начин, който им причинява болка, страдание или нараняване и др.
    • Възможно е да бъде отнето животното в полза на държавата.
    • Предвидено е и наказание „глоба“ в размер от 200 до 500 лв., а при повторно нарушение- от 500 до 1000 лв. за всеки, който проведе опит с животно без разрешение, или е използвал безстопанствени домашни кучета и котки като опитни животни, или е принудил ученици и студенти да извършват опити с животни, при които се причинява травма или трайно увреждане на животните, ако това противоречи на моралните или религиозните им убеждения, освен ако целта на опита е усвояване на конкретни практически умения.
  • В закона за защита на животните се посочва, че който прояви жестокост към животно, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., освен ако деянието не съставлява престъпление.

Насилие над животно. Защита 4

Кога осъществяването на насилие над животно не е нито престъпление, нито административно нарушение?

Съществуват редица хипотези, които не могат да се квалифицират като наказуемо насилие над животно.

  • Законът за лова и опазване на дивеча урежда правото на лов, което включва право на ловуване и придобиване на дивеч, ловни трофеи и дивечови продукти;
  • Законът за рибарството и аквакултурите предвижда право на риболов;
  • Законът за ветеринарномедицинската дейност позволява умъртвяването на животни за храна, както и опитите с животни с цел разработване на лекарствени продукти, диагностика на болести и други.

В тези случаи  се извършва една позволена от закона и дейност и ако се спазват предвидените условия и ограничения, не следва да се ангажира нито наказателна, нито административнонаказателна отговорност.

Защита при насилие над животно

В случаите, когато насилието над животни е административно нарушение, се издава акт за установяване на административно нарушение, който не подлежи на самостоятелно обжалване, а само на възражение. В 6-месечен срок от съставянето на акта се издава наказателно постановление, което подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаването му пред районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението.

В случаите, когато се установи, че едно лице е:

  1. причинило противозаконно смърт, тежко или трайно увреждане на гръбначно животно, като е проявило жестокост;
  2. организирало, участвало в провеждането на боеве с животни, отглеждало, тренирало или предоставяло животни за боеве

присъдата ще е осъдителна, тъй като в случая е налице престъпление. При правилно осъществена защита от опитен адвокат по наказателно право, възможно е да се постигне условна присъда, ако деецът не е осъждан на лишаване от свобода за престъпление от общ характер или, ако е осъждан, е настъпила реабилитация.

Заключение

Правилата на Европейския съюз за защита на животните отразяват т.нар. пет свободи:

  1. Свобода от глад и жажда;
  2. Свобода от дискомфорт;
  3. Свобода от болка, нараняване и заболявания;
  4. Свобода да изразяват естественото си поведение;
  5. Свобода от страх и стрес

В законодателството на различните държави обект на криминализиране са деяния срещу различни категории животни или само спрямо някои от тях- домашни любимци, продуктивни животни, експериментални животни. Съгласно националната правна уредба, насилието над животни може да бъде престъпление, административно нарушение или позволена от закона дейност.

___________________________________________________________________

Още подобни теми можете да откриете в секцията „Наказателно право“.

Еднолично адвокатско дружество „Силвия Петкова“ е специализирана наказателноправна кантора, предоставяща висококвалифицирана правна помощ в сферата на наказателното право, вкл. и представителство на пострадали във връзка с осъществяване на насилие над животно.

Предоставянето на консултации на място в кантората или по телефон се осъществява само с предварително записан час

За контакт:
работно време: от понеделник до петък от 10:00 до 18:00 ч.
адрес: гр. София, ул. „Три уши“ № 2, ет. 3
тел. 0885 47 77 57
email: office@petkovalegal.com

ИЛИ

5 Comments

Leave a Comment